Olejek eukaliptusowy jest często używany w zabiegach inhalacyjnych w leczeniu przeziębienia i kataru.
Olejek z drzewa herbacianego posiada bardzo silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.
Przy przeziębieniach łagodzi kaszel i działa wykrztuśnie.
Olejek eteryczny cytrynowy otrzymywany jest przez wyciskanie na zimno skórki ze świeżych owoców cytryny.
Jasnozielony olejek eteryczny otrzymywany z liści pelargonii. Olejek działa antyseptycznie i ściągająco, reguluje wydzielanie łoju.
Olejek goździkowy stosowany jako lek antyseptyczny, np. służący do odkażania jamy ustnej.
Jałowiec pobudza, wzmaga koncentrację, oraz likwiduje zmęczenie.
Działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Przyspiesza procesy związane z gojeniem ran, poparzeń i regeneruje odparzenia skórne.
Wykazuje działanie uspokajające, zmniejsza reakcję na stres, łagodzi stany napięcia nerwowego i niepokoju, przywraca równowagę emocjonalną, zapobiega powstawaniu długotrwałego poczucia samotności i frustracji.
Na skórę działa przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i uspokajająco. Wpływa silnie odkażająco na skórę, przewód pokarmowy i układ oddechowy.
Olejek eteryczny wytłaczany ze skórek mandarynki. Olejek jest bardzo bezpieczny z tego względu polecany do produktów dla dzieci, np. szamponów, kremów.
Olejek miętowy stosuje się do inhalacji przy przeziębieniach i grypie, często w połączeniu z olejkiem lawendowym.
Olejek ma głęboki ziemisto-drzewny zapach. Stosowany w kompresach, masażach lub kosmetykach leczy rany, przyspiesza gojenie.
Olejek rozmarynowy uznawany jest za jeden z najcenniejszych olejków aromaterapeutycznych. Olejek rozmarynowy działa antyseptycznie dlatego stosuje się go w formie inhalacji przy infekcjach górnych dróg oddechowych.
Olejek sandałowy wycisza i relaksuje. Sprzyja regenerującemu wypoczynkowi.
Olej sosnowy ma silne działanie antyseptyczne. Najczęściej olejek sosnowy stosuje się do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych i zatok.
Olejek szałwiowy ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwskurczowe, przeciwreumatyczne, ściągające, cytostatyczne, regenerujące, moczopędne.
Główne składniki olejku tymol i karwakrol hamują i niszczą rozwój grzybów i bakterii chorobotwórczych. Można stosować go dezynfekcji ran i obrażeń skóry.